Trumny kremacyjne – jaką wybrać?

Kremacja zwłok to typ pochówku cieszący się w Polsce coraz większą popularnością. Decydując się na ten rodzaj pogrzebu trzeba dokonać wyboru trumny do kremacji dla zmarłego. Podpowiadamy czym się kierować przy jej wyborze.

Podczas kremacji trumna ze ciałem jest umieszczana w specjalnym piecu, w którym temperatura wynosi około 800 stopni Celsjusza. Sam proces palenia zwłok trwa około półtorej godziny. Ze względu na wysoką temperatury, pod wpływem której odbywa się proces kremacji trumny używane do tego rodzaju pochówku muszą spełniać określone przez prawo w Polsce wymogi. Podczas spalania do atmosfery uchodzi dym, przez co trumna do kremacji nie może być lakierowane ani zawierać metalowych elementów, gdyż byłoby to szkodliwe dla środowiska.

Rodzaje trumien do kremacji

Najczęściej wybieranym rodzajem trumien do kremacji w Polsce są trumny sosnowe. Ze względu na precyzyjne wymogi dotyczące dotyczące tego rodzaju pochówku trumny wykonane z drewna sosnowego nie mogą być lakierowane. Występują więc one w tylko naturalnym kolorze drzewa po ścince. Rodzina zmarłego może też zdecydować się na trumnę kartonową. tego typu trumna do kremacji może być kolorze bieli bądź brązu lub w odpowiednim wzorze będącym w ofercie producenta. W Polsce stosuje się również trumny wiklinowe. Te ostatnie oraz trumny kartonowe są tańsze od sosnowych.

Udostępnij: