Formy wtryskowe jako podstawa udanej produkcji

Formy wtryskowe są podstawowym elementem każdej wielkoseryjnej produkcji, jak również małoseryjnej i prototypów. To dzięki nim producenci mogą generować mniejsze koszty osiągania przychodów dla firm. Formy wtryskowe z powodzeniem wykorzystywane są w różnych branżach. Z form wtryskowych wytwarzane są części dla działu motoryzacyjnego czy elektronicznego.

Zasada działania form wtryskowych i ich budowa

Formy wtryskowe działają na zasadzie wpuszczania tworzywa sztucznego do zamkniętego układu zbudowanego z formy o dowolnym kształcie. Ten proces jest dość prosty i nieskomplikowany. Żeby jednak wszystko dobrze działało, należy przestrzegać określonych zasad. Forma musi być wykonana bezbłędnie i należycie konserwowana.

Budowa form wtryskowych jest zróżnicowana. Dużo zależy od rodzaju otrzymywanego produktu końcowego. Formy mają różne układy, które mają znaczny wpływ, na osiągnięcie prawidłowego wyrobu. W swojej budowie formy zawierają specjalne gniazda formujące. Mogą mieć je w różnych ilościach. Wszystko zależy od podziału takich form. Każda forma wtryskowa ma układ wlewowy, przez który wtłaczane jest tworzywo pod ciśnieniem. Występują formy z kanałami do zimnego lub ciepłego wtłaczanego materiału. Istnieją również układy chłodzenia form i wyrobów, układy wypychania produktów oraz specjalne napędy płyt form i ich segmentów.

Udostępnij: