Błędy w zachowaniu na plaży, które mogą kosztować Cię życie

Niemal wszyscy uwielbiają wypoczynek nad wodą. Piaszczyste plaże nad morzem i jeziorami zachęcają do opalania, a kąpiel w ciepłej wodzie jest świetnym sposobem na aktywny relaks. Czas na plaży można spędzać zarówno samemu, jak i z rodziną lub przyjaciółmi. W każdej z tych sytuacji należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Nieprzestrzeganie określonych zasad lub różne niebezpieczne zachowania mogą bowiem spowodować utratę życia lub zdrowia. 

Jak zachowywać się na plaży, żeby być bezpiecznym?

Najważniejsze jest, aby na plaży strzeżonej zawsze wykonywać polecenia ratownika. Zanim wejdziemy do wody należy sprawdzić, czy flaga plażowa nie jest czerwona. Oznacza to, że kąpiel w morzu jest zabroniona. Przyczyną takiego stanu mogą być nie tylko zbyt duże fale, ale również akcja ratownicza. Należy więc bezwzględnie przestrzegać zaleceń i nie wchodzić do wody przy czerwonej fladze plażowej. Ten błąd może sprawić, że ktoś nie zostanie uratowany na czas. 

Niezależnie od tego jaka jest flaga plażowa, nigdy nie należy wchodzić do wody pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Osoby nietrzeźwe są zagrożeniem dla siebie i innych, gdyż znikają ograniczenia – łatwiej jest na przykład skoczyć na główkę nie znając dna zbiornika wodnego lub wypłynąć za daleko. Lepiej swoją kąpiel zaplanować więc przed wypiciem alkoholu.  

Udostępnij: