Badanie gruntu pod budowę domu

Dość wielu z nas wie o tym, że badanie gruntu pod budowę domu to zazwyczaj brak tego badania, bo jeśli już na sąsiadujących działkach budowlanych stoją jakieś konstrukcje, to można i spodziewać się tego, że na działce między nimi warunki geologiczne są zbliżonymi. Takie podejście do sprawy nie dziwi, jeśli chodzi o typowe domy rodzinne, bo takowe nie wywierają znacznego ciśnienia na podłoże. Inaczej jest wtedy gdy bezpośrednio przy osiedlu powstaje coś takiego jak hala sportowa lub wtedy gdy najbliższa wolna działka budowlana to teren podmokły.

Teren podmokły.

Badanie gruntu pod budowę domu to raczej norma jeśli chodzi o działkę budowlaną zaliczaną do tych błotnistych, bo na takowej zazwyczaj rosną też jakieś krzewy, czyli już z badaniami gruntu i z tym przyszykowaniem działki są problemy. Dodatkowo należy się spodziewać tego, że i sprzęt ciężki taki jak koparki gąsienicowe będzie miał w tym przypadku problemy. Dlatego też zazwyczaj na tych terenach nie powstają jakieś masywne konstrukcje.

Teren niepewny.

Badania gruntu pod budowę domu dotyczą także terenu niepewnego, a takowy to rzecz jasna jakiś luźny grunt i raczej opcja taka jak skarpa na skraju danej działki budowlanej. Tego typu lokalizację obowiązkowo trzeba przebadać, bo może sprawiać znaczne problemy i to już w trakcie trwania budowy.

Udostępnij: