Architektoniczny przewodnik turystyczny po Oslo

Oslo jest pełne architektonicznych perełek, zaprojektowanych przez starych krajowych mistrzów architektury, a także międzynarodowe kultowe gwiazdy

Oslo jest pełne architektonicznych perełek, zaprojektowanych przez starych krajowych mistrzów architektury, a także międzynarodowe kultowe gwiazdy. Dlatego chcieliśmy stworzyć architektoniczny przewodnik turystyczny po Oslo, pokazujący, że norweska stolica ma wszystko, jest tutaj mała architektura miejska jak duże projekty.

Oslo ma kilka kultowych budynków o wysokim międzynarodowym standardzie, od nowej opery Snøhetta, po turystyczną skocznię Holmenkollen, wznoszącą się wysoko nad morzem, widoczną z centrum miasta mała architekturą miejską i nie tylko.

W ostatnich latach Oslo zaliczało się do najszybciej rozwijającej się stolicy Europy, a nawet jeśli jest dziś uważane za nowoczesne miasto z niezwykle rozbudowaną małą architekturą miejską, ma ponad tysiąc lat.

Kościoły w Oslo

Zacznijmy nasz przegląd od kościołów.

Haslum Crematoria

Wiele kościołów w Oslo zostało zaprojektowanych przez zapomnianych, ale znakomitych architektów. Przykładem są krematoria Haslum pod Oslo, zaprojektowane przez Johna Engha (1915-1996). Engh kształcił się w  ETH Zürich  i  Norweskim Instytucie Technologicznym,  gdzie uzyskał dyplom w 1938 roku. Był lokalnym architektem przy budynku  Ambasady Amerykańskiej w Oslo,  który został zaprojektowany przez  Eero Saarinena .

Engh wygrał konkurs architektoniczny w 1962 roku na krematoria Haslum, na północny wschód od kościoła Haslum. Krematoria są używane od 1966 roku. 

Kościół Mortensrud Kościół

Mortensrud położony jest na niewielkim wzgórzu otoczonym sosnami. Projekt autorstwa architektów Jensena i Skodvina (2002) z powodzeniem tworzy dramatyczną, ale subtelną grę między naturą i kulturą, przeszłością i teraźniejszością, tradycją i modernizacją.

Kościół Bakkehaugen Kościół

Bakkehaugen znajduje się w Tåsen i został zaprojektowany przez architekta Erlinga Viksjø, który zaprojektował również kompleks budynków rządowych Norwegii. Najciekawszą częścią tego kościoła jest być może ścisła współpraca architekta z norweskimi artystami Kai Fjellem i Carlem Nesjarem, którzy byli zaangażowani przed ukończeniem projektu budowlanego.

Kościół Sinsen Kościół

Sinsen to kościół klasy robotniczej, ukończony w 1971 roku. Jest zbudowany z betonu i ma 1000 miejsc. Kościół nas zaprojektowany przez architektów Turid i Kristen Bernhoff Evensen.

Amerykański Kościół Luterański

Literański w Oslo został konsekrowany w 1964 roku i jest największym anglojęzycznym kościołem w Oslo z 400 miejscami siedzącymi. Kościół został zaprojektowany przez amerykańską firmę architektoniczną Sövik, Mathre and Madson z Northfield w Minnesocie. Zewnętrzna rzeźba z brązu zatytułowana  Chrystus Król  autorstwa  Egona Weinera , byłego profesora  Instytutu Sztuki w Chicago , została odsłonięta w 1967 roku.

Udostępnij: